Co si myslíte o plavání kojenců?

Když jsem byla před více než osmi lety poprvé těhotná, plavání kojenců bylo v Česku již sice známé, přesto se k tomu lidé stavěli rozporuplně. Po osmi letech se stav v mnohém změnil a já mohu díky vlastním zkušenostem, prožitkům se svými dvěma dětmi potvrdit: „Ano, je to velice prospěšné.“.

Plavání kojenců má však mnohem hlubší historii, nejen těch 8 či 10 let. V České republice vůbec první plavání zahájila již v roce 1985 paní Eva Kiedroňová v Třinci ve vanách a saunovém bazénku. Tehdy to bylo spíše dobrodružství, časem se ale plavání kojenců vypracovalo na velice důkladně propracovanou záležitost, která může pozitivně ovlivnit jeho následující život.

První instruktoři

Zpočátku se jednalo spíše o zájmovou činnost, kterému se věnovali lékařští odborníci v čele například s MUDr. Malou, oficiální tvář získalo plavání kojenců až po převratu v roce 1989, kdy se začali školit vůbec první instruktoři. Skripta metodiky plavání kojenců, byla rozeslána všem zájemcům po celé České a Slovenské republice. Již tehdy v roce 1989 existovalo na 45 center, kde se plavání kojenců provozovalo. Dnes existuje téměř v každém městě nějaké centrum, kde se provozuje plavání kojenců.

Přečtěte si zajímavý článek:  Nejoblíbenější památka těhulek? Profesionální foto s bříškem!

Plavání Beroun

Vybrali jsme namátkou plavání Beroun – plavecký, rodinný a relaxační klub Zahořánek. Tento klub je pro všechny nastávající i stávající maminky, které chtějí dát svým dětem to nejlepší, ale přitom nezapomínají na sebe a péči o své zdraví. V klubu se tedy věnují cvičení pro těhotné, laktační poradnou, těhotenskými kurzy a dalšími aktivitami, jako miniškolička, rekvalifikační kurzy anebo právě také kurzy plavání.

Kurzy plavání Beroun

Kurzy plavání v Berouně jsou připravené již pro těhotné, a pak následně pro kojence, batolata a předškolní děti. Plavání neprobíhá na veřejném bazéně, kam by mohl přijít kdokoliv, ale přímo na bazéně v centru Zahořánek. Díky tomu se vám i vašim dětem může poskytnout požadovaný komfort (hygiena, soukromí, intimita, dobrá vybavenost, teplota vody a podobně). Kromě plavání dětí a maminek se v Zahořánku provádí i speciální kurzy pro budoucí instruktory kojeneckého plavání. Tento kurz je certifikován. Pokud byste se tedy také rádi stali instruktory kojeneckého plavání, vězte, že absolvování kurzu v Zahořánku, vám to umožní.

Co vám přinese plavání s dětmi?

S plaváním dětí můžete začít již čtrnáct dní po porodu, kdy to můžete vyzkoušet v domácím prostředí anebo v klubech se speciálními vanami. Zhruba od šestého měsíce věku se pak již přechází do bazénu. Plavání kojenců má velice pozitivní vliv na psychiku kojence, kdy se dítě cítí dobře a bezpečně, ještě nezapomnělo na atmosféru, kterou znal z bříška matky. Plavání a celkově celý pobyt ve vodě pomáhají ke správnému tělesnému vývoji, kdy si děti procvičují kosterní svaly páteře, šíjové a břišní svaly.

Přečtěte si zajímavý článek:  I dětské zuby potřebují kvalitní péči. Jak na to a na co byste neměli v žádném případě zapomínat?

Když se začnou potápět, zvětšují si tak kapacitu plic a posilují srdeční oběh, otužují se, jejich organismus se pak snáze vyrovná se změnami teplot a je více odolné vůči nejrůznějšímu nachlazení. Mimo to však ve vodě získává celou řadu nových podnětů – nové básničky, říkanky, hry, cvičí svůj mozek, utvrzuje se vztah s rodičem a také se učí hygienickým zásadám. Tyto děti pak nemívají problém se spánkem, netrpí nechutenstvím, nevadí jim převlékání a přestanou se bát vody a umývání.

Plavání si zafixují a mnohem dříve se naučí samy plavat, než kdybyste je to začali učit teprve až v pozdním věku. Pokud se svým dětem budete věnovat již od tohoto útlého věku, tak jak tomu je u plavání kojenců, pohyb pro ně bude přirozenou potřebou a ke sportu získají i do budoucna vřelý vztah.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search