Jak si založit bylinkovou zahrádku a stát se úspěšným pěstitelem bylinek?

Už naše babičky nedaly na bylinky dopustit. S postupem času jsme se začali i my vracet ke svým kořenům a opět našli nenahraditelné kouzlo čerstvých bylinek. Ty můžete využít nejen v kuchyni, ale i při léčbě různých neduhů. Právě proto se vyplatí mít je vždy po ruce na své vlastní zahrádce.

Najděte pro ně slunné místo

Bylinky milují sluneční svit, díky kterému mohou prosperovat a růst. Proto byste měli svoji bylinkovou zahrádku založit na místě, kam svítí slunce co nejdéle. Pokud nemáte dostatek prostoru na to, abyste jim vyčlenili samotné místo, můžete je pěstovat v záhonu spolu se zeleninou. Té navíc pomohou zbavit se škůdců, které některé bylinky odpuzují.

Vyberte si tvar vaší nové bylinkové zahrádky

Jako další je velmi důležitý tvar zahrádky, která rozhodne o tom, kolik bylinek si na ní můžete vysadit. Většinou se setkáte s běžnými záhonky ve tvaru obdélníku, do kterého můžete vysadit pouze omezené množství rostlin. Zároveň musíte dávat pozor na to, zda se spolu vůbec snesou.

Přečtěte si zajímavý článek:  Pila – čím víc jí používáte, tím víc do ní investujte

Pokud je chcete pěstovat bez omezení, bude pro vás vhodnou volbou bylinková spirála. Tu si můžete s trochou snahy postavit sami na své zahrádce a vytvořit si dokonalé místo pro pěstování bylinek. Stačí vám k tomu pouze kameny a drcený štěrk. Jak už asi hádáte, z kamenů postavíte zídku ve tvaru spirály, přičemž mezery v ní vyplníte již zmíněným štěrkem. Poté můžete přistoupit k přípravě půdy a sázení bylinek.

Připravte bylinkám správné prostředí

Většina bylinek vyžaduje pro správný růst kvalitní půdu, bez které se bohužel pořádné bylinkové zahrádky nedočkáte. Důležitá je pro ně propustná půda s dostatkem živin. Ty můžete doplnit přidáním dřevěného popela nebo kompostu. Zároveň byste měli dbát na jejich pravidelnou zálivku, tak aby půda nebyla přeschlá.

Medicinal Herbs Herbal Tea Blossoms - FinjaM / Pixabay

FinjaM / Pixabay

Nepodceňte výběr bylinek

V neposlední řadě byste si měli pořádně promyslet, jaké bylinky si do svého nového záhonku vysadíte. Vhodné je vsadit na rozmanitost, kdy se všechny bylinky budou vzájemně doplňovat. Ne všechny bylinky se však spolu snesou a při jejich společném vysazení vám mohou dokonce přestat růst.

Přečtěte si zajímavý článek:  Začínáme s pletením

Především si dejte pozor na tyto kombinace:

 • tymián x majoránka
 • koriandr fenykl
 • bazalka x meduňka
 • máta x heřmánek

Vybírat byste je měli i podle toho kolik místa na zahrádce zaberou. Nejvíce prostoru potřebuje meduňka a máta. Volná místa poté můžete doplnit menšími bylinkami jako je měsíček, tymián nebo heřmánek. Bylinky můžete vysadit buď jako semínka, nebo hotové sazeničky. Ty jsou zpravidla mnohem odolnější a máte u nich větší šanci, že se v záhonku uchytí.

Na zahrádku si můžete vysadit například:

 • bobkový list
 • šalvěj
 • rozmarýn
 • levandule
 • bazalka
 • pažitka
 • koriandr
Saint John S Wort Flowers Tea Scoop - FinjaM / Pixabay

FinjaM / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search