5 rad, jak si založit záhon na zahradě

Pokud jste se rozhodli, že si trochu zvelebíte svoji zahradu nebo začnete pěstovat zeleninu, určitě budete muset přistoupit k založení záhonu. I když by se mohlo zdát, že se nejedná o žádnou raketovou vědu, není to mu tak. Jestli chcete, aby vaše rostliny a plodiny prosperovaly, budete muset jeho tvorbě věnovat pořádný kus práce.

1. Vyberte místo, kam záhon umístíte

Rostliny potřebují proto, aby mohly prosperovat dostatek světla a vlhkosti. Záhon byste tedy měli umístit na místo, které splňuje obě tato kritéria. Na druhou stranu byste měli dát pozor na to, aby byl dostatečně chráněný před větrem a mrazem. Za tímto účelem je lepší vybírat vyvýšená místa, kam svítí slunce téměř celý den.

Přečtěte si zajímavý článek:  Přírodní jezírko: Proč si ho pořídit? A jaké jsou jeho výhody?

2. Vykopejte svůj první záhon

Abyste mohli záhon založit, budete ho muset nejprve vyměřit. Setkat se můžete s různými tvary záhonů od klasických obdélníků až po kruhy. Důležité však je abyste bez problému dosáhly až do jeho středu. Nejprve si označte, jak bude záhon vypadat pomocí kolíků a provázku. Poté vezměte rýč nebo krumpáč a z vybrané plochy strhněte drn. Následně záhon pečlivě zryjte, a to až do hloubky 30 cm.

3. Připravte půdu, do které budete rostliny sázet

Nejdůležitějším krokem ze všech je příprava půdy, která musí být dostatečně kvalitní na to, aby se vašim rostlinkám dařilo. Ideálně by se mělo jednat o písčitohlinitou půdu. Tu poznáte tak, že se z hlíny pokusíte vytvarovat váleček. Pokud drží, nemusíte půdu dále upravovat a můžete pokračovat v přípravě záhonu.

Může se však stát i to, že bude půda až příliš těžká. V takovém případě ji budete muset „naředit“ pískem, díky čemuž dosáhnete perfektní konzistence. Setkat se ale můžete i s opačným problémem, kdy je půda až moc písčitá. To můžete řešit přidáním kompostu, který do půdy pořádně zapracujete.

Cucumber Blossom Bloom Vegetables  - jggrz / Pixabay

jggrz / Pixabay

4. Záhon patřičně ohraničte

Záhon můžete libovolně ohraničit, díky čemuž pro vás bude mnohem jednodušší odlišit jeho okraje a zabráníte i nadměrnému růstu plevele. K ohraničení můžete využít prakticky cokoli co se vám naskytne. Většina zahrádkářů sází na okrasné kameny či cihly, které rozmístí po obvodu záhonu, nebo je z části zapustí do země.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak si založit bylinkovou zahrádku a stát se úspěšným pěstitelem bylinek?

5. Začněte sázet

Když už máte záhon založený, můžete začít se sázením. Postup se může lišit podle toho jaké rostliny či zeleninu chcete pěstovat. Vybrat si můžete ze dvou způsobů sázení, a to buď z vysazení semínek, nebo sazenic. Obecně je první varianta mnohem náročnější a máte i větší pravděpodobnost, že vám nic nevyroste. Sazenice jsou naopak mnohem odolnější, ale pouze za předpokladu, že je zasadíte dostatečně hluboko. V každém případě byste měli dávat pozor na to, v jaké vzdálenosti od sebe rostlinky sázíte, aby měly dostatek prostoru pro svůj růst.

Market Vegetables Market Stall  - ulleo / Pixabay

ulleo / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search