Většina rodičů má problémy odnaučit dítě používat dudlík. Jak se ho můžete zbavit jednou provždy?

Téměř žádné dítě se neobejde bez dudlíku, který jim během prvních měsíců života pomáhá s růstem zubů a také jim dodává pocit bezpečí. Postupem času je však pro ně dudlík zbytečností, které je žádoucí se včas zbavit. V opačném případě se budete muset potýkat s velkou nevolí vaší ratolesti, která se nebude chtít dudlíku jen tak vzdát.

Dítě by se mělo začít zbavovat dudlíku už v 6 měsíci

Každý rodič se při výchově svého dítěte setká s jedním neduhem, a to odnaučováním od dudlíku, na kterém umí být děti doslova závislé. Pávě proto je dobré začít se zbavováním se dudlíku co nejdříve, díky čemuž se vyhnete nepříjemným protestům, které mohou být v pozdějším věku opravdu vytrvalé.

Přečtěte si zajímavý článek:  Tělo může zadržovat přebytečnou vodu z mnoha důvodů. Jak na rychlé a efektivní odvodnění?

Podle většiny odborníků je dobré vzít dítěti dudlík v šestém měsíci, přičemž některé zdroje uvádí i dvanáctý měsíc života dítěte. Vždy však mějte na paměti, že dlouhodobé používání dudlíku může způsobovat i vedlejší zdravotní problémy. Mezi ně se řadí zejména problémy s ústní dutinou či ušima, kdy se mohou postupem času objevovat problémy s výslovností či časté infekce.

V první řadě se pokuste s dítětem promluvit

Pokud jste přesvědčení, že je načase, aby šel dudlík z domu, měli byste začít pomalu. V ideálním případě je vhodné zvolit taktiku, kdy se pokusíte dítě o správnosti odstranění dudlíku přesvědčit prostřednictvím diskuse. I malé děti jsou velmi vnímavé a dokážou pochopit, že dudlík pro ně nemusí být to nejlepší. Samozřejmě vy sami znáte své dítě nejlépe a podle toho byste měli volit i způsob, jak s ním budete komunikovat.

Některým dětem stačí říct, že dudlík není pro ně prospěšný. Jiné budou naopak potřebovat trochu postrašit, přičemž byste měli vždy myslet na to, že byste neměli dítěti svým strašením způsobit doživotní trauma. Můžete být však i mnohem liberálnější a pustit se do postupného odebírání dudlíku, kdy jeho používání postupně zkracujete – postupovat tedy budete podobně, jako když se snažíte někoho zbavit závislosti.

Přečtěte si zajímavý článek:  Čím nejvíc prospějete svým dětem

Pokud nic nefunguje vyzkoušejte promyšlenější taktiky

Je možné, že zrovna vaše dítě bude mnohem vychytralejší a dudlíku se prostě nebude chtít vzdát za žádnou cenu. V takovou chvíli je namístě použít mnohem promyšlenější taktiky, které vám pomohou zbavit se dudlíku jednou provždy. Jednou z nich je například použití látky proti okusování nehtů, která nechutná moc dobře a dítěti používání dudlíku zprotiví.

Vhodnou taktikou je i vymyšlená ztráta dudlíku, kdy dítěti řeknete, že jste dudlík omylem ztratili a necháte ho se s tím srovnat přirozenou cestou. Poslední přijatelnou možností je i výměna dudlíku za něco jiného, co si dítě přeje – taková taktika se však většinou nedoporučuje.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search