Vysokou teplotu u dětí není radno podceňovat. Co dělat, když vaše dítě přepadne horečka?

Pokud již máte zkušenosti s malými dětmi, určitě odsouhlasíte, že nejčastějším zdravotním problémem je u nich zejména horečka. Tu však není radno podceňovat, protože v opravdu závažných případech může být projevem i vážnějších onemocnění. Právě proto je dobré se naučit rozlišovat, kdy se jedná o pouhou banalitu a kdy je namístě ihned zamířit do nejbližší ambulance. Co dělat, když vaše dítě náhle přepadne vysoká teplota?

U dětí je běžná teplota mnohem vyšší než u dospělých

Malé děti jsou velmi náchylné na různé infekce a nachlazení, které končí i kolísáním teploty a také horečkou. Právě ta se u menších dětí objevuje velmi často, což může některé rodiče zpočátku vyděsit. Ve většině případů se však nejedná o nic vážného a je to pouze přirozená reakce těla, které se snaží vypořádat s infekcí. Některé rodiče může překvapit i samotná naměřená teplota, která bude zpravidla vyšší než u běžného dospělého.

Přečtěte si zajímavý článek:  Přírodní péče o krásu s Ekokočkou

Většina lékařů se totiž shoduje na tom, že teplota u dětí dosahuje 36 až 37 °C. Teplota přitom může během dne i kolísat, a proto je dobré dítě přeměřit i několikrát za sebou. Situaci je na místě řešit až když hodnota přesáhne 38 °C – v takovou chvíli byste se měli snažit horečku alespoň trochu snížit. Jestliže teplota začne růst na hranici 40 °C ihned vyrašte s dítětem k nejbližšímu doktorovi. To samé platí i u stavů, kdy vyšší teploty přetrvávají několik dní a nedaří se ji srazit.

K lékaři vyrazte i když:

  • dítě vás nevnímá,
  • dítě má potíže s dýcháním,
  • k horečce se přidá i zvracení,
  • dítě popisuje i jiné zdravotní problémy,
  • na kůži dítěte se objeví vyrážka.
Přečtěte si zajímavý článek:  Jak vybírat dětské povlečení?

Na sražení horečky mohou pomoci babské rady

Pokud se rozhodnete horečku srazit doma svépomocí, můžete v první řadě vsadit na babské rady, které v mnohých případech dokážou pomoci více než klasické léky. Asi nejvyužívanější jsou chladivé zábaly, které dokážou dítě schladit i během pár minut. Za tímto účelem je vhodné přikládat na hruď dítěte ručník namočený v chladné vodě – jakýkoliv zábal by však neměl trvat déle než 10 až 30 minut.

Důležité je dávat pozor i na to, aby dítě během tohoto stavu přijímalo dostatek tekutin, a to nejlépe v podobě čisté vody či čaje. Pokud nic nepomáhá je na místě zkombinovat s danou léčbou i léky na snížení teploty, které s ní dokážou zatočit také velmi rychle. Vždy si ale dávejte pozor na to, aby byly léky určené opravdu pro dítě, a to v jeho věku. Některé léky totiž nemusí být vhodné pro menší děti a mohou jim i uškodit.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search