Zvládněte stěhování s naším seznamem
Lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat, říká se. O tom, jaký je to nesmysl, by vám asi nejlépe řekl člověk, který měl tu smůlu a jeho domov opravdu skončil v plamenech. Nicméně stěhování není zrovna procházka růžovou zahradou, co si budeme povídat. Všechno si však můžete usnadnit, pokud budete dobře plánovat. Rádi bychom vám ušetřili práci, proto jsme dali dohromady seznam, s nímž bude stěhování jednodušší.
Dva měsíce před stěhováním
Stěhování většinou člověk neplánuje ze dne na den, takže máte dost času se na den D připravit. Ideální je přípravy zahájit dva měsíce dopředu.
Začněte třídit a uklízet
Projděte všechny místnosti v domě, rozhodněte se, co si necháte a čeho se chcete zbavit. Přemýšlejte, které z vašich věcí potřebují při stěhování speciální zacházení. Bude potřeba koupit speciální obaly nebo zajistit pojištění? Co se starými věcmi? Prodat, rozdat nebo vyhodit. Začněte mapovat situaci, poptejte se známým, jestli by se jim něco z vaší výbavy nehodilo.
Čas na hledání
Dva měsíce před akcí je nejvyšší čas začít hledat někoho, kdo vás přestěhuje. Zmapujte nabídku stěhovacích firem, poptejte se kamarádů a známých, jestli vám se stěhováním pomohou. A hlavně jim oznamte termín, kdy se hodláte přesunout do nového domova.
Oběhněte školy a lékaře
S předstihem byste měli oběhnout také školy svých dětí (ty současné i ty budoucí) a domluvit se s pedagogy na všem, co bude potřeba. Kolečko vás čeká také po zdravotních střediscích, pokud máte v plánu měnit lékaře.
4 až 6 týdnů před stěhováním
Nejvyšší čas objednat obalový materiál, sehnat si dostatek pytlů na textil, krabice, fixy, lepicící pásky, provazy a vše ostatní, bez čeho se při stěhování neobejdete.
Přemýšlejte nad zásobami
Projděte spíž, ledničku a mrazničku a podívejte se, co je potřeba zkonzumovat. Ne všechny potraviny stěhování přežijí. Naplánujte si jídelníček a snažte se potraviny, které by stěhování nemusely přežít, sníst. Už také neplánujte žádné velké nákupy.
Vezměte do ruky metr
A začněte měřit. Nejen ve svém novém domově, ale také v tom současném a ujistěte se, že všechny věci projdou dveřmi. Popřípadě vymyslete jiný způsob, jak se z bytu dostat. Nejpozději měsíc před stěhováním byste měli objednat stěhováky a kamarádům, kteří vám nabídli pomocnou ruku, potvrdit termín stěhování.
Začněte balit
Věci, které nebudete potřebovat, začněte pomalu balit. Každou krabici nebo pytel jasně označte, ušetříte si spoustu času při hledání a vybalování.
Změňte adresy
Pošťákům, v bance i na úřadech byste s předstihem měli oznámit změnu adresy. Domluvte se se sousedy nebo s novým obyvatelem vašeho starého bytu, aby vám poštu schoval. Zrušte předplatné, o stěhování informujte také zaměstnavatelé a všechny ostatní, kterých by se váš přesun mohl dotknout.
Zajistěte domácí mazlíčky
Určitě nechcete, aby se vám při tahání těžkých skříní pod nohama motal váš pes nebo kočka. S předstihem jim zajistěte dočasný azyl a poproste někoho z vašich přátel, jestli se o ně nemohou v den stěhování postarat. Sebe i je ušetříte před zbytečným stresem.
Týden před stěhováním
Sbalte i zbytek věcí do krabic. Každému členu rodiny připravte kufr s oblečením a osobními věcmi na několik příštích dní. Budete tak mít vše po ruce a nebudete se zbytečně stresovat. Domluvte se s rodinou, kam uložíte léky, doklady a peníze. Den, dva před stěhováním odmrazte ledničku a mrazničku. Vykliďte ji, vytřete a nechte otevřenou. Všem zúčastněným potvrďte termín, dolaďte s nimi podrobnosti. Zajistěte si dostatečnou hotovost pro stěhováky. Začněte přemýšlet, jak v den stěhování vyřešíte stravování.
V den stěhování
Vstaňte brzo, projděte byt, jestli jste na něco nezapomněli. Dejte všem jasné instrukce, zaúkolujte jednoho člověka, aby dohlédla na stěhování ve starém bytě a dalšího pošlete s předstihem do nového bytu. Při odchodu ze starého bytu nezapomeňte vypnout pojistky a zastavit vodu a patřičně se svým starým domovem rozlučte.