Hledáte zdroj vitamínů po celý rok? Vyzkoušejte rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový je v poslední době velmi často zmiňovaná rostlina. Na internetu si můžete přečíst zajímavé články o rakytníku a v obchodech zakoupit rakytníkové oleje, sirupy nebo marmelády. Rakytník si můžete zkusit i sami vypěstovat. V dnešním článku jsme pro vás připravili užitečné informace o rakytníku řešetlákovém, přehled jeho účinků a možností využití. Zároveň vám přinášíme i tipy na výrobky z rakytníku, bez kterých se rozhodně neobejdete.

Rakytník je keř, který obvykle dosahuje výšky kolem dvou až třech metrů. Využívají se především jeho drobné oranžové plody, které obsahují vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny. Rakytník pochází z Ruska, dnes se s ním ale běžně můžete setkat i v českých zahradách. Jeho pěstování je opravdu nenáročné a pro řadu pozitivních účinků se určitě vyplatí. Pokud nemáte pro rakytník dostatečný prostor, můžete si zakoupit již hotové rakytníkové produkty. Seženete je ve všech specializovaných prodejnách se zdravou výživou.

Pozitivní účinky rakytníku a jeho využití

Rakytník je cenným zdrojem vitamínu C. Jeden jeho plod totiž obsahuje doporučenou denní dávku. Rakytník se tak bez větších obtíží vyrovná jinému ovoci nebo zelenině. Dále obsahuje vitamíny A, B, D, E, F a K. V jeho plodech najdete nenasycené mastné kyseliny a z minerálů například železo nebo mangan.

Přečtěte si zajímavý článek:  Vlasové vitamíny - tajemství krásných a zdravých vlasů

Kdy je tedy dobré rakytník užívat? Jak působí na lidský organismus? Účinky rakytníku řešetlákového oceníte opravdu během celého roku. Rakytník pomáhá zvyšovat přirozenou obranyschopnost organismu, který je teď na podzim vystavován většímu riziku chřipkových a dalších infekčních onemocnění. Rakytník řešetlákový pozitivně působí na naše játra či trávící systém. Můžete s ním v kombinaci vyzkoušet také ostropestřec mariánský. Pokud se rozhodnete pro vnější použití rakytníku (v mastech či v olejích), může vám pomoci na akné či popáleniny. V kombinaci s chlorellou či mladým ječmenem ho můžete užívat při detoxikaci organismu.

Rakytníkové produkty – sirupy, oleje a kosmetika

Z rakytníku se vyrábějí oleje, sirupy, šťávy, marmelády i balzámy či krémy na pokožku. Opravdu všestranné použití má rakytníkový olej lisovaný za studena. Díky tomuto lisování si ponechává všechny své pozitivní účinky. Rakytníkový olej má sytou oranžovou barvu, obvykle je k dostání v tekuté podobě. Právě olej je vhodný pro vnitřní i zevní užívání. Vnitřně ho můžete vyzkoušet pro posílení imunity, podporu trávení či při průjmech nebo potížích s hemeroidy. Zevní užívání je vhodné na pleť, vlasy i pokožku. Přináší regeneraci a obnovu, kterou oceníte především teď s blížím se chladnějším počasím.

Tea Lemon Ginger Sea Buckthorns - artoxana / Pixabay

Hledáte zdroj vitamínů po celý rok? Vyzkoušejte rakytník řešetlákový

Dalším ze známých produktů je rakytníkový sirup a rakytníková šťáva. Rakytníkový sirup se užívá obdobně jako olej. Rakytníková šťáva dokáže skvěle nahradit běžné ovocné šťávy při slazení vody či čaje. Oba produkty se vyrábějí velmi šetrnými metodami. Většinou mají i označení bio. Zachovávají si tak všechny své cenné látky.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jaké benefity vám přináší vířivky a sauny

Máte chuť na něco sladkého? Vyzkoušejte rakytníkový džem, který se báječně hodí na pečivo, do jogurtu i při pečení koláčů či cukroví. Džem obvykle můžete zakoupit v řidší i tužší konzistenci. Často obsahuje i kousky rakytníku. Velmi zajímavá je kombinace rakytníku s pomerančem či s citronem.

V neposlední řadě se velké oblibě těší rakytníková kosmetika, která zahrnuje různé krémy, balzámy a oleje. Sami se tak můžete přesvědčit, jak blahodárně rakytník působí na lidskou pokožku. Rakytníkové balzámy se hodí pro ženy i muže bez rozdílu věku.

Vypěstujte si rakytník řešetlákový

Zaujali vás nějaké rakytníkové produkty a chtěli byste si je doma sami vyrobit? Hravě zvládnete marmeládu, šťávu či sirup. Budete k tomu však potřebovat minimálně dva rakytníkové keře. U rakytníku se totiž rozlišuje keř samčí a samičí. Samičích keřů (těch, na kterých budou plody) můžete mít samozřejmě více. Keř rakytník řešetlákový obvykle začíná plodit až třetím rokem poté, co ho vysadíte. Dokáže unést až tisíce plodů dozrávajících od léta do podzimu, které můžete efektivně zužitkovat.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search